در مجمع شهرداران کلانشهر‌های ایران مطرح شد

تاکید معاون اول رییس جمهور بر افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی کلانشهرها

سومین جلسه نشست مجمع شهرداران کلانشهر‌های ایران دوشنبه ۱۹ آبان ماه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

معاون اول رییس جمهور در این نشست ضمن تاکید بر اینکه همه مسئولان و بویژه شهرداران کلانشهرها باید در شرایط دشوار تحریم و کرونا با جدیت و روحیه و انگیزه قوی،‌ خدمت رسانی به مردم را انجام دهند.
دکتر جهانگیری با اشاره به دستور اصلی این جلسه در خصوص رفع موانع اجرایی در زمینه تامین منابع توسعه حمل و نقل عمومی کلانشهرها،‌ گفت: در دوران کرونا علت اصلی بسیاری از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا نظیر تعطیلی برخی اماکن، کمک به کاهش تراکم جمعیت در محیط های عمومی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی بود. متاسفانه در پایتخت و بسیاری از کلانشهرها شاهد ازدحام و حضور مردم در شبکه حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس و مترو هستیم که برای رفع این معضل حتما باید تعداد اتوبوس ها و واگن های قطار درون شهری افزایش یابد.
وی با تاکید بر استفاده از توان و ظرفیت شرکت های داخلی در تولید و بازسازی وسایل حمل و نقل عمومی، استفاده از منابع فاینانس دو میلیارد دلاری چین که دولت مجوز آن را برای ساخت واگن مترو تعیین کرده است،‌ راهکار مؤثری برای حل مشکلات کنونی ارزیابی کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین از وزارتخانه های کشور و صنعت،‌ معدن و تجارت و ‌سازمان برنامه و بودجه خواست تا روند بازسازی بیش از هفت هزار دستگاه اتوبوس که بخشی از منابع مالی آن از سوی دولت تامین شده است را تسریع بخشند.
در این جلسه که معاون رییس جمهور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز حضور داشت، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه با بیان آمادگی شرکت های داخلی برای ساخت و نوسازی اتوبوس های مورد نیاز کلانشهرهای کشور، از پیشنهاد واردات هزار دستگاه اتوبوس برای تسریع در افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی کلانشهرها با استفاده از منابع فاینانس استقبال کرد.
در این جلسه شهرداران کلانشهرهای تهران، تبریز،‌ اصفهان،‌ شیراز و قم بطور جداگانه در خصوص مهمترین مسایل کلانشهرها و راهکارهای مرتفع کردن آنها را بیان کردند. شهردار تهران با اشاره به شرایط سخت کار شهرداری ها در دوران تحریم و کرونا،‌ یکی از مهمترین چالش های پیش روی شهرهای بزرگ کشور را مساله حمل و نقل عمومی عنوان و آمادگی شهرداری ها را برای استفاده از توان و ظرفیت شرکت های داخلی در حوزه ساخت اتوبوس و واگن های مترو را اعلام کرد.
در این جلسه علاوه بر موضوع افزایش ظرفیت نوسازی ناوگان اتوبوسرانی کلانشهرها، موضوع بررسی تبدیل وضعیت نیروی انسانی شهرداری های کلانشهرها مطرح و مقرر شد؛ سازمان امور اداری و استخدامی کشور با همکاری وزارت کشور و نماینده شهرداری کلانشهرها ظرف مدت یک ماه راهکار قانونی برای حل وضعیت نیروی انسانی ارایه کنند. همچنین مقرر شد علاوه بر قرارداد ساخت 2 هزار دستگاه اتوبوس با شرکت های داخلی، مجوز لازم برای واردات یک هزار دستگاه اتوبوس با شرایط فاینانس و تایید بانک مرکزی به شهرداریها داده شود.
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
منبع : اداره کل املاک و مستغلات
بازدید ها : ۵۶۶
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید