معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز:

سنگ ناایمن دروازه قرآن منفجر شد

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز از منفجر کردن سنگ ناایمن دروازه قرآن خبر داد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز از منفجر کردن سنگ ناایمن دروازه قرآن خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شیراز، مهندس آرگیو بعد از انفجار آرام سنگ‌های غیرایمن ارتفاعات ورودی شیراز، به خبرنگاران گفت: با رفع خطر ریزش سنگ از ارتفاعات مشرف به آرامگاه خواجوی کرمانی، این منطقه گردشگری ایمن شده است .
حسین آرگیو ادامه داد: در روزهای ابتدایی سال و در حالیکه مجموعه شهرداری هنوز درگیر مسائل و عوارض سیل و رفع مشکلات آن حادثه بود، عکسی از یک سنگ بزرگ در ارتفاعات دروازه قرآن در فضای مجازی منتشر شد که نشان دهنده غیرایمن بودن این بخش از ارتفاعات بود .
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز عنوان کرد: بلافاصله گروه واکنش سریع سازمان آتشنشانی و دیگر بخش‌های مسئول در شهرداری شیراز وارد عمل شده و ضمن بررسی کارشناسانه موضوع، اقدام به ایمن سازی محل با هدف ممانعت از بروز حادثه‌ای غیرقابل جبران کردیم .
وی با اشاره به دعوت از افراد و گروه‌های متخصص در موضوع و بررسی میدانی و فنی احتمالات مختلف در خصوص قطعه سنگ غیر ایمن واقع در ارتفاعات دروازه قرآن، گفت: به این نتیجه رسیدیم که یک زون غیرایمن سنگی در ارتفاعات قراردارد که خطرناکترین آن قطعه سنگی بود که ارتفاع آن تا زمین حدود 80 متر و وزن آن حدود 70 تن بود .
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز گفت: بعد از نامه نگاری و اخذ مجوزهای لازم، مدیریت بحران ابلاغ کرد که زمین شناسی مطالعه کند، 2 راهکار وجود داشت یکی مهار یکی انتقال سنگ، بعد از مطالعات فراوان و استفاده از تجارب کارشناسان و اساتید دانشگاه و پیمانکاران با تجربه راه و معدن و ... نهایتا نتیجه گیری شد که ابتدا سنگ ایمن سازی شده و بعد سنگ خرد و به پایین منتقل شود .
آرگیو با اشاره به طرح‌های مختلف با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی فارس و اساتید دانشگاه‌های شیراز با رعایت تمام اصول فنی، ایمنی و استاندارد، گفت: در نهایت روش اجرا برای خرد کردن قطعه سنگ بزرگ، انفجار آرام، مد نظر قرار گرفت. 
او با تصریح اینکه چنین روشی بسیار حساس، زمان بر و همراه با مخاطرات مختلف بود، گفت: طرح مورد نظر به مدیریت بحران استان ارجاع و پس از تصویب، از سوی فرمانداری و شورای تامین شهرستان شیراز به شهرداری شیراز ابلاغ شد .
وی خاطرنشان کرد: براساس این طرح، ابتدا ایمن سازی پایین دست به دلیل احتمال لغزش و ریزش سنگ‌های خرد شده و دیگر سنگهای قرار گرفته در زون مد نظر، با ایجاد یک دیوار حائل بتنی به ارتفاع 2 متر و 80 سانتیمتر و همچنین استفاده از کیسه‌های شن، در مسیر ریزش اجرا شد .
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز با بیان اینکه اجرای این دیوار کاری زمان بر بود، گفت: در مرحله بعد، درختان موجود در ارتفاع مد نظر، با توری به هم دوخته شد تا از شدت و انرژی سنگ‌های خرد شده در هنگام سقوط  بعد از انجام عملیات خردایش، بکاهد .
او با اشاره به ایمن سازی و لق گیری کامل سنگ بزرگ و سایر سنگهای قرار گرفته در زون خطر مد نظر، گفت: در این مرحله با استفاده از پیشرفته ترین روشهای فنی و مهندسی و رعایت تمام اصول فنی استاندارد، کار انجام و علاوه بر شات کریت و بتن پاشی در پاشنه سنگ، شمع‌هایی به قطر 30 تا 40 سانتیمتر و با ارتفاع 6 متر در محل اجرا و بعد از آرماتوربندی، با روشهای مهندسی و به کارگیری کابلهای کششی مقاوم و متناسب، کار ایمن سازی در ارتفاع نیز نهایی شد .
آرگیو با اشاره به ایجاد 23 سوراخ در قطعه سنگ 70 تنی مد نظر و کارگذاری موادمنفجره لازم بر اساس نظر کارشناسان مربوطه، گفت: خوشبختانه، کار انفجار، با عنایت خداوند به خوبی اجرا و با کمترین میزان آسیب، مخاطره ریزش و پرتاپ سنگ از ارتفاعات دروازه قرآن نهایی شد .
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز با تصریح اینکه در تمام مراحل اجرای این پروژه بسیار مهم، اصول فنی و مقررات و دستورالعمل های استاندارد مد نظر بوده است، از تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها و افراد درگیر در مراحل مختلف، قدردانی کرد و گفت: آرامش به محدوده دروازه قرآن که از نقاط گردشگری و مهمترین ورودی شهر شیراز محسوب می شود، بازگشت .
آرگیو خاطرنشان کرد که بعد از انتقال تمام سنگ‌های خرد شده از دامنه و پایین ارتفاعات دروازه قرآن، آرامگاه خواجوی کرمانی که با هدف حفظ ایمنی شهروندان و مسافران، به شکل موقت تعطیل شده بود، بازگشایی خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
منبع : اداره کل املاک و مستغلات
بازدید ها : ۴۰۶
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید