معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز خبر داد

توسعه مسیر ویژه دوچرخه سواری در شیراز

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز با تاکید براینکه دوچرخه به عنوان یک مد حمل و نقلی آسان، مطمئن و سالم مد نظر مدیریت شهری قرار دارد، توسعه مسیرهای ویژه حرکت دوچرخه در شیراز را یکی از برنامه‌های دارای اولویت شهرداری در مسیر تحقق شهر انسان محور اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر مجتبی زوربخش تصریح کرد: طرح ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری کاملا کارشناسی بوده و براساس قوانین و مقررات موجود و با توجه به لزوم ایجاد یک مد جدید حمل و نقلی در مسیرهای کوتاه و با هدف ممانعت از افزایش مشکلات مختلف کلانشهر شیراز براساس افزایش و گسترش حجم و ابعاد ترافیک، اندیشیده و اجرایی شده است.
وی با بیان اینکه شهرها برای انسان‌ها ایجاد شده نه برای خودرو، تاکید کرد: براساس قانون، انسان و اقدامات انسان محور در شهرها، بر هر اقدامی اولویت دارد، گفت:  اجرای محور ویژه حرکت دوچرخه در بخشی از خیابان‌های شیراز نظیر ملاصدرا، عفیف آباد و رحمت آباد دقیقا براساس ضوابط و قانونی بوده است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز با یادآوری اینکه براساس قانون در خیابان‌های یکطرفه، تنها اجازه توقف خودرو در یک سمت از خیابان امکان پذیر است، گفت: در خیابان‌های یک طرفه تنها در سمت راست امکان پارک خودرو وجود دارد .
وی با بیان اینکه به هراندازه که واحد پارک ایجاد کنیم، خودرو برای پارک وجود خواهد داشت و این امر بر حجم و معضلات ترافیک می‌افزاید، گفت: در محوری که مسیر دوچرخه ایجاد کرده‌ایم، حذف واحدهای پارک قانونی بوده و البته مراکزی نظیر بیمارستان یا سایر مراکز عمومی را مد نظر قرار داده‌ایم.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز با اشاره به اینکه در معبر شهری که یک معبر عمومی است مسیر دوچرخه سواری ایجاد شده است، گفت: این مهم در راستای تحقق شهر انسان محور انجام شده است .
زوربخش همچنین با بیان اینکه در این مسیر هیچ یک از مبادی ورودی کوچه و خیابان‌های منشعب مسدود نشده است، گفت: تنها با رنگ‌آمیزی، به رانندگان هشدار داده‌ایم که باید برای ورود به خیابان از مسیر عبور دوچرخه بگذرند، لذا با احتیاط کامل وارد خیابان اصلی شوند؛ ورودی هیچ یک از کوچه‌ها با جداکننده مسدود نشده است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز به دلایل حذف پارکینگ در محورهای پرتردد مانند عفیف آباد هم اشاره و اضافه کرد: به هر میزان که پارکینگ ساخته شود به همان انداره هم گنجایش بار ایجاد می‌شود، لذا اگر بنا است که در شهر تحولاتی از نوع نشاط و سرزندگی ایجاد شود باید براساس استانداردهای مصوب و بهره‌گیری از شهرهای موفق در این باره به سمت حذف پارکینگ‌ها برویم .
زوربخش همچنین به نگرانی برخی کسبه محور عفیف آباد هم اشاره کرد و به آنها اطمینان داد که اگر صبور باشند و با شهرداری همکاری کنند، قطعا شاهد رونق اقتصادی واحدهای تجاری خواهند بود، چرا که دوچرخه سوار و عابر پیاده توجه بیشتری به کاربری‌های تجاری دارند تا سرنشینان خودروهای در حال حرکت .
وی همچنین خاطرنشان کرد: به دلیل وجود محدودیت‌هایی، بخش‌هایی از این محور به سمت پیاده رو هدایت شده که البته بر اساس ضوابط این اقدام اجرایی شده است .
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز اظهار کرد: در ابتدای راه قرار داریم و با گذشت زمان و فرهنگسازی شاهد حرکت عابر پیاده و دوچرخه سوار در لاین‌ها و کریدورهای مربوط به خود خواهیم بود .
زوربخش ادامه داد: در راستای اجرای طرح پیاده راه در خیابان عفیف آباد نیز پیمانکار توسط شهرداری منطقه یک انتخاب شده و در آینده‌ای نزدیک عملیات اجرایی آن برای تغییر عرض خیابان و در واقع تعریض این مسیر آغاز خواهد شد و در طرح بهسازی آینده این معبر نیز مسیر دوچرخه پیش‌بینی شده است .
وی همچنین در خصوص مسیر برگشت دوچرخه خاطرنشان کرد: کف مطلق مسیر دوچرخه بر اساس استاندارد 75 سانتی متر است که با لحاظ حاشیه‌های ایمن تا یک متر هم محاسبه می‌شود اما اینکه یک باند را اجرا کنیم و مسیر برگشت را از سمتی دیگر پیش‌بینی کنیم از جذابیت مطلوبیت مسیر دوچرخه می‌کاهد .
 
۱۳۹۷/۱۰/۱۹
منبع : اداره کل املاک و مستغلات
بازدید ها : ۷۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید