به همت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز؛

گشت ویژه حفاظت از فضای سبز راه اندازی شد

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: با هدف صیانت از فضای سبز شهری شیراز و جلوگیری از تخریب آن، گشت ویژه فضای سبز راه اندازی شده و شهروندان می توانند اخبار تخریب فضای سبز را به سامانه ١٣٧ گزارش دهند.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: با هدف صیانت از فضای سبز شهری شیراز و جلوگیری از تخریب آن، گشت ویژه فضای سبز راه اندازی شده و شهروندان می توانند اخبار تخریب فضای سبز را به سامانه ١٣٧ گزارش دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، دکتر جهانبخش میرزاوند با اعلام این خبر افزود: با توجه به شعار شهردار مبنی بر «شیراز، شهر سبز پایدار» و لزوم حفظ و نگهداری از فضای سبز اقدام به راه اندازی گشت ویژه فضای سبز کردیم. همچنین مقرر شده است که در سال 98 تعداد خودروهای این گشت به یازده خودرو به تعداد مناطق 11 گانه شهرداری شیراز افزایش یابد.
وی با تاکید بر لزوم مشارکت شهروندان در گزارش دهی موارد تخریب و آسیب به فضای سبز، خاطرنشان کرد: شهروندان می توانند طی تماس با سامانه 137 موارد تخلف همچون آسیب، تخریب، آتش زدن و ... فضای سبز و باغات را گزارش دهند تا گشت های ویژه حفاظت از فضای سبز در محل حاضر و موارد را رفع کنند.
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به بندها و مواد قانونی مرتبط با صیانت از فضای سبز شهری عنوان کرد: طبق قانون از بین بردن درختان و فضای سبز شهری جرم است و هدف ما از راه اندازی این گشت های ویژه، پیشگیری از وقوع جرم است تا جلوی تخریب فضای سبز گرفته شود. همچنین مراجع قضایی شهر شیراز نیز توجه ویژه به حفظ و نگهداری فضای سبز شهری دارند.
دکتر میرزاوند در بخش دیگری از سخنانش با اعلام اینکه کمیته استقبال از بهار با همکاری شهرداران مناطق یازده گانه فعالیت خود را آغاز کرده است، افزود: شیراز در نوروز 98 چهره زیباتر و متفاوت تری در زمینه گل آرایی و سیما و منظر شهری خواهد داشت. همچنین در راستای توزیع عادلانه گیاهان زینتی و زیباسازی تمامی معابر و پارک های سطح شهر از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه که نیازمند کاشت گل بودند، شناسایی و نقشه برداری شده اند و مراحل تهیه و کاشت گل و گیاه در این مناطق در حال اجراست.
وی با اشاره به تهیه آیین نامه توان سنجی شرکت های پیمانکار در حوزه فضای سبز گفت: با استفاده از این آیین نامه پیمانکاران و شرکت های صاحب صلاحیت براساس مولفه هایی همچون امکانات و ماشین آلات، نیروی انسانی، تخصص، تجربه و ... درجه بندی می شوند که این امر منجر به شفافیت قراردادها و انجام امور بر اساس قانون خواهد شد. همچنین در این راستا اقدامات دیگری نظیر به روز رسانی فهرست بهای نگهداری از فضای سبز، تدوین آیین نامه اخطار، تنبیه و تشویق پیمانکاران و تهیه دستورالعمل نظارت بر حسن اجرای کار و الکترونیکی کردن آن مانند کلانشهرهای تهران و مشهد انجام شده است.
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با تاکید بر لزوم ساماندهی سیمای شهر شیراز اضافه کرد: با همکاری شهرداران مناطق یازده گانه شیراز، آلودگی های بصری سطح شهر شناسایی شده و در چارچوب قانون و طی تعامل با شهروندان این نازیبایی ها رفع خواهد شد. همچنین به صورت ویژه کارگروهی برای ساماندهی سیما و منظر خیابان کریمخان زند با حضور شهرداران مناطق یک، دو و سه با هدف جمع آوری نازیبایی های بصری، زیباسازی و استحکام بخشی جداره های این خیابان تشکیل شده است.
دکتر میرزاوند تصریح کرد: طبق قانون ثبت آمار فضای سبز شهری الزامی است لذا برای رسیدن به اطلاعات دقیق تمام درختان معابر، باغ ها، باغچه ها و.... پلاک کوبی و شناسنامه دار می شوند و مختصات جغرافیایی این درختان نقشه برداری و ثبت خواهد شد. در این طرح برای هر اصله درخت بیش از ۲۸ مورد اطلاعات را ثبت و ضبط می کنیم تا در تامین آب و بهسازی شبکه آب رسانی، شناسایی درختان خشک و آفت زده و مبارزه با آفات  بتوانیم به نحو موثرتری اقدام کنیم. همچنین پلاک کوبی و شناسنامه دار درختان زمینه برنامه ریزی و مدیریت هر چه بهتر حوزه فضای سبز را فراهم می کند.
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز ضمن تاکید بر لزوم حفظ جان و مال شهروندان افزود: در این راستا 30 اصله درخت در خیابان قصردشت و 80 اصله در خت در بلوار مدرس که به علت آسیب دیدن و آفت زدگی امکان سقوط دارند، شناسایی شده و با کاشت درختان جدید و سالم جایگزین خواهند شد.
وی با اشاره به کاهش منابع آبی شیراز طی سال های اخیر گفت: به منظور استفاده بهینه از منابع آب همچون چاه ها و قنوات، این منابع باید به صورت یک رینگ آبیاری عمل کنند که البته این امر نیازمند فراهم شدن زیرساخت های مالی و فنی همچون ایستگاه پمپاژ، مخزن و ... است. همچنین به منظور تامین آب برای آبیاری باغات قصردشت با همکاری سرمایه گذار درصدد احداث تصفیه خانه محلی (لوکال) هستیم.
دکتر میرزواند رویکرد مجموعه مدیریت شهری را رویکردی فرهنگ محور دانست و خاطرنشان کرد: براساس این رویکرد در ۱۷ دی ماه سال جاری با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز به مناسبت یادروز خواجوی کرمانی مراسم بزرگداشتی برگزار خواهد شد. همچنین از دهه فجر برنامه «جمعه های سبز» اجرا خواهد شد که بر اساس این طرح شهروندان می توانند از باغ های زیر نظر شهرداری که دارای بلیت ورودی هستند، رایگان بازدید کنند.
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز اجرای برنامه «پنجشنبه های رنگین» با حضور کودکان کار و رنگ آمیزی تعدادی از خیابان سطح شهر توسط آنها را یکی دیگر از اقدامات اجتماعی مجموعه مدیریت شهری دانست.

 ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
منبع : اداره کل املاک و مستغلات
بازدید ها : ۵۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید