شهردار شیراز در همایش شهرداران استان فارس تأکید کرد

تعیین تکلیف درآمد شهرداری‌ها راهی برای حذف رانت

شهردار شیراز با بیان اینکه نباید نگاه دوزیستی به شهرداری داشت، اظهار داشت: اینکه شهرداری یک‌نهاد دولتی است یا خصوصی، ابهامیست که موجب بلاتکلیفی آنها در بسیاری از امور به ویژه تأمین بودجه و درآمد شده است.

شهردار شیراز با بیان اینکه نباید نگاه دوزیستی به شهرداری داشت، اظهار داشت: اینکه شهرداری یک‌نهاد دولتی است یا خصوصی، ابهامیست که موجب بلاتکلیفی آنها در بسیاری از امور به ویژه تأمین بودجه و درآمد شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور در همایش شهرداران استان فارس که با حضور معاون عمرانی و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: عمیقاً معتقدم اگر بخواهیم رانت از شهرداری حذف شود و سوءتفاهم بزرگی را که درباره شهرداری‌ها در افکار عمومی ایجادشده، رفع کنیم باید تکلیف درآمد و بودجه شهرداری مشخص شود.
اسکندر پور با تأکید بر اینکه تکلیف بودجه شهرداری باید مشخص شود، افزود: در اغلب شهرداری‌های بزرگ پرداخت حقوق به یک مسأله تبدیل‌شده است و شهرداری‌های شهرهای کوچک هم همواره این مشکل را داشته اند. تا زمانی که تکلیف درآمدی شهرداری مشخص نشود، این مجموعه ناچار است برای پرداخت هزینه های خود، از راه های مختلف ورود کند.
وی خطاب به معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور ابراز داشت: با توجه به سابقه شما در شهرداری و شناختی که از این حوزه دارید، می‌توانید با همکاری شهرداری‌ها گام‌های بلندی بردارید؛ در این راستا یکی از کارهای ماندگاری که می تواند در سیستم اجرایی کشور و شهرداری ها انجام شود، این است که بخشی از درآمد شهرداری تعیین تکلیف شود.
مهندس اسکندرپور ضمن اشاره به لایحه ارزش افزوده که در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، گفت: ما در جلسه اخیری که با شهرداران کلان‌شهرها داشیم از دولت و مجلس تقاضا کردیم قبل از طرح لایحه ارزش‌افزوده در مجلس به لایحه جامع درآمد بپردازند که دلیل آن‌هم وجود مشکلات در شهرداری بود.
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنانش به مسئله جذب نیرو در شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: شهرداری‌ها نمی‌توانند نیروی شرکتی و قراردادی بگیرند از طرفی مجوز استخدام هم صادر نمی‌شود، با این وضعیت چگونه می‌شود شهرداری را اداره کرد.
این مقام مسؤول بیان کرد: در شهرداری شیراز از 3 هزار و 600 پست سازمانی 2 هزار پست خالی است؛ در حالیکه ما 4 برابر پست سازمانی نیروی شاغل در شهرداری وجود دارد.
وی در پایان خطاب به شهرداران حاضر در همایش گفت: هزینه‌هایی که در حوزه گردشگری برای معرفی و شناخت شهرها انجام می شود در واقع هزینه نیست و نوعی سرمایه گذاری تلقی می شود؛ بنابراین باید در این مسیر گام های بلندی برداشت.
۱۳۹۷/۰۷/۲۵
منبع : اداره کل املاک و مستغلات
بازدید ها : ۳۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید