معاون عمرانی وزارت کشور:

رویکرد شهرداری شیراز از عمرانی به اجتماعی و فرهنگی تغییر کرده است

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور در آیین آغاز به کار دو ایستگاه قطار شهری در شیراز گفت: خوشبختانه رویکرد شهرداری های کلانشهرهایی نظیر شیراز تغییر کرده و مأموریت های آنها از نگاه سخت افزاری و عمرانی به اجتماعی و فرهنگی تغییر کرده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور در آیین آغاز به کار دو ایستگاه قطار شهری در شیراز گفت: خوشبختانه رویکرد شهرداری های کلانشهرهایی نظیر شیراز تغییر کرده و مأموریت های آنها از نگاه سخت افزاری و عمرانی به سمت اجتماعی و فرهنگی سوق پیدا کرده است.
دکتر جمالی نژاد افزود: برنامه ریزی ها در کلانشهرهای کشور باید بر پایه مسایل دانش بنیان تدوین شود زیرا عملا همه شاخص های مهم شهری در شهر دانش محور دیده شده است.
وی تأکید کرد: مسئولین شهری شیراز باید برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی این کلانشهر، برنامه ریزی جامعی در خصوص ایجاد زیرساخت های تراموا (واگن برقی) و خطوط اتوبوس های تندرو (BRT) داشته باشند
جمالی نژاد با اشاره به اینکه وزارت کشور در مورد توسعه زیرساخت های حمل و نقل ریلی در شهرها برنامه ریزی دقیقی کرده است، گفت: پیگیری های زیادی در باره تحویل واگن های مترو به کلانشهرها در حال انجام است و به زودی با ورود 2 هزار واگن بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور گفت: ایجاد 840 کیلومتر خط مترو در کشور مصوب شده که از این میزان 294 کیلومتر احداث و به بهره برداری رسیده، 295 کیلومتر عملیات اجرایی آن در حال انجام است و 251 کیلومتر در مرحله انجام مطالعات تکمیلی قرار دارد. سالانه 824 میلیون نفر سفر از طریق قطارهای شهری در کشور انجام می شود.
جمالی نژاد اظهار داشت: یکی از ماموریت های اصلی وزارت کشور که تمام امور عمرانی این نهاد را تحت تاثیر قرار داده، نظام شهری است. بیماری خاصی گریبان نظام شهری کشور را گرفته که به سندرم کلانشهری موسوم است و این مساله در پی افزایش مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک تر به شهرهای بزرگ ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه یک هزار و 200 شهر در کشور وجود دارد، گفت: در دهه های اخیر بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک کشور خالی از سکنه شده و اگر با همین روند پیش برود بی شک در سال های آینده تنها چند صد شهر در کشور باقی خواهد ماند.
این مقام مسئول، توسعه متوازن در همه استان ها را موضوعی مهم و حیاتی دانست و بیان داشت: در کنار افزایش جمعیت که یکی از خواسته های رهبر معظم انقلاب است، توزیع متوازن جمعیت در شهرها و روستاها نیز امری ضروری است که اگر رعایت نشود در آینده نزدیک، تمام شهرهای کوچک و روستاهای کشور خالی از سکنه خواهد شد.
جمالی نژاد، گفت: در حال حاضر کلانشهر های ایران با مشکلات شدید زیست محیطی و آسیب‌های اجتماعی درگیر هستند که باید در این زمینه هر چه زودتر برنامه ریزی های لازم انجام و اجرایی شود.۱۳۹۷/۰۷/۲۱
منبع : اداره کل املاک و مستغلات
بازدید ها : ۴۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید