شهردار شیراز در ارائه گزارش سفر در صحن شورا:

افق نگاه شهرداری شیراز باید جهانی شود

شهردار شیراز گفت: با توجه به ظرفیت های شیراز و زمینه های بسیار خوبی که برای ارائه آنها در گستره جهانی وجود دارد، ساختار بین المللی شهرداری شیراز باید ارتقا یابد و افق نگاه این مجموعه باید جهانی شود.

 

شهردار شیراز ضمن ارائه گزارش سفر خود به ترکیه و شرکت در شانزدهمین اجلاس شهرهای تاریخی جهان، در صحن علنی شورای شهر، گفت: با توجه به ظرفیت های شیراز و زمینه های بسیار خوبی که برای ارائه آنها در گستره جهانی وجود دارد، ساختار بین المللی شهرداری شیراز باید ارتقا یابد و افق نگاه این مجموعه باید جهانی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز مهندس اسکندرپور، چالش امروزِ شهرهای تاریخی جهان را پارادوکسی دانست که میان توسعه شهر از یک سو و ضرورت حفظ بافت تاریخی آن از سوی دیگر وجود دارد.
وی افزود: از سویی مردم خواهان توسعه یافتگی شهرشان هستند و از سویی دغدغه حفظ میراث تاریخی خود را دارند؛ این در حالیست که شهر کیوتو به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ژاپن، نمونه ای موفق در اجرای توأمان این دو مؤلفه است که توانسته نوعی همزیستی میان توسعه و حفظ میراث فرهنگی خود داشته باشد؛ به گونه ای که با ورود به بخش تاریخی کیوتو، احساس می کنید به گذشته و تاریخ این شهر قدم گذاشته اید.
مهندس اسکندرپور افزود: ما معتقدیم شیراز نیز این ظرفیت را دارد که در قرابت با توسعه یافتگی شهری، بافت تاریخی خود را زنده نگه دارد.
شهردار شیراز از بورسا به عنوان چهارمین کلانشهر ترکیه و پایتخت حکومت عثمانی یاد کرد و گفت: مدیریت شهری این شهر که زیرساخت های فرهنگی قوی دارد، با تبلیغات وسیع شعار "همه چیز از بورسا شروع شد" اثر عمیقی بر شهروندان بومی و گردشگران خارجی گذاشته که میل به گردشگری را در این شهر  را افزایش داده است.
مهندس اسکندرپور، وجود سالن های متعدد سینما و نشست های بین المللی در وسط یک پارک چند هکتاری را نشانه ای از ت.جه ویژه مدیریت شهری بورسا به مسایل فرهنگی دانست و گفت: ساخت مجموعه های فرهنگی بزرگ مقیاس می تواند ظرفیت بین المللی ایجاد کند؛ همچنین تلاش مدیریت شهری برای جهانی سازی بورسا زمینه ساخت و ایجاد موزه های وسیع با کارهای خارق العاده را در این شهر فراهم کرده است. از این رو اگر شیراز نیز به دنبال ایجاد ظرفیت های بین المللی است باید سعی وافری در ساخت مجموعه های بزرگ مقیاس با رویکرد جهانی داشته باشد.
وی خاطرنشان ساخت: با مشاهده اقدامات زیرساختی و تلاش هایی که مسئولین شهر بورسا در زمینه معرفی این شهر در عرصه های جهانی انجام داده اند، همچنین مقایسه آن با ظرفیت های شهر شیراز، این نکته به ذهن متبادر می شود که در شیراز، متولیان مربوطه کم کاری های عدیده ای در حوزه معرفی شیراز داشته اند؛ به طوری که تنها به چاپ چند کتاب و ساخت چند فیلم کوتاه از جاذبه های شهری بسنده کرده و حتی از زیرساخت های اینترنتی و فضای مجازی نیز آنگونه که باید، استفاده نکردیم.
شهردار شیراز با ابراز خوشحالی از انتخاب اثر نوجوان شیرازی در مسابقه نقاشی که در حاشیه اجلاس شهرهای تاریخی جهان برگزار شد گفت: با آنکه بیش از ده اثر از شیراز به این مسابقه ارسال شده بود و ما شاهد نقاشی اماکن معروف گردشگری شیراز بودیم اما اثری انتخاب شد که حضور مردم در مسجد را نشان می داد؛ یعنی زندگی در بافت تاریخی جریان دارد و این موضوع با شعارهای ما در شورا و شهرداری منطبق بود.
مهندس اسکندرپور با اعلام اینکه در اجلاس یاد شده شیراز توانست عضو هیأت مدیره اتحادیه شهرهای تاریخی جهان شود، این موفقیت را به همه شهروندان شیرازی تبریک گفت واظهار داشت: در حاشبه اجلاس از شهردار کیوتو برای سفر به شهر شیراز دعوت کردیم گفت: سفر شهردار کیوتو در رأس یک هیأت متخصص می تواند به تبادل فرهنگی بین این دو شهر تاریخی بینجامد.
از طرفی شهر چنگو با ۲۰ میلیون جمعیت در کشور چین، برای خواهرخ اندگی با شیراز،  اعلام آمادگی کرد.
شهردار شیراز با اعلام اینکه فاصله شهر شیراز به لحاظ زیرساخت های فرهنگی با بسیاری از شهرهای مهم تاریخی دنیا زیاد است، گفت: انتخاب شهر کازان به عنوان میزبان شهرهای تاریخی در اجلاسیه ۲۰۲۰ به دلیل زیر ساخت های مناسب این شهر در زمینه گردشگری بود که میزبانی جام جهانی فوتبال نیز به آنها کمک شایان توجهی کرده بود. ما نیز باید تلاش کنیم بعد از کازان میزبانی این اجلاسیه را عهده دار شویم.
 ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
منبع : اداره کل املاک و مستغلات
بازدید ها : ۶۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید