شهردار شیراز در اجلاس جهانی اتحادیه شهرهای تاریخی

رسالت ما احیای فرهنگ بومی است

هردار شیراز در اجلاس جهانی اتحادیه شهرهای تاریخی با بیان این مطلب که رسالت شهرداران شهرهای تاریخی، حفظ و احیای فرهنگ بومی است، گفت: رویدادمحوری و برنامه ریزی برای اقتصاد خلاق و پویا، مهم ترین راهکار شهرهای تاریخی دنیا برای حفظ فرهنگ اصیل و بومی خود است.

شهردار شیراز در اجلاس جهانی اتحادیه شهرهای تاریخی با بیان این مطلب که رسالت شهرداران شهرهای تاریخی، حفظ و احیای فرهنگ بومی است، گفت: رویدادمحوری و برنامه ریزی برای اقتصاد خلاق و پویا، مهم ترین راهکار شهرهای تاریخی دنیا برای حفظ فرهنگ اصیل و بومی خود است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور ضمن حضور در شانزدهمین اجلاس جهانی اتحادیه شهرهای تاریخی که در شهر بورسای کشور ترکیه در حال برگزاریست، اظهار داشت: فرایند جهانی شدن، به مثابه پدیده ای جامعه شناختی و اثرگذار بر تمام ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و آموزشی زندگی انسان هاست، منجر به یکسان سازی فرهنگ ها و تضعیف فرهنگ های بومی خواهد شد، حال آنکه حیات شهرهای تاریخی دنیا و تداوم کنشگری آنها در عرصه های ملی و بین المللی به اصالت، ماهیت و پیشینه فرهنگی آنها وابسته است.
وی با بیان این مطلب که امروز شهرهای تاریخی با یک چالش جدی در زمینه فرهنگ روبرو هستند، تشریح کرد: پدیده جهانی سازی، جهان را دهکده ای کوچک و فرهنگ را به عنوان مقوله ای واحد و احتمالاً نمایشی تعریف می کند که در این مسیر، خرده فرهنگ ها و فرهنگ های اصیل و بومی کشورهای کوچک و شهرهای تاریخی، تحت سیطره این فرهنگ جهان شمول، فراموش می شوند. از این رو حکومت های محلی و مجموعه مدیریت شهری باید بدانند چطور عمل کنند تا ضمن تعامل با فرهنگ جهانی، جهانی از فرهنگ های متعدد داشته باشیم نه یک فرهنگ غالب جهانی!
شهردار شیراز در سخنرانی خود در اجلاس جهانی اتحادیه شهرهای تاریخی، تحقق وجود جهانی با تکثر فرهنگ های اصیل را منوط به ارائه برنامه های منسجم فرهنگی و هنری با محوریت برگزاری رویدادها و فستیوال های بین المللی و رویکرد اقتصادی دانست و گفت: این نوع برنامه ریزی هم حفظ میراث و گسترش زیرساخت های فرهنگی شهرهای بزرگ را به دنبال دارد و هم با پویا کردن اقتصاد شهرهای تاریخی، موجب ادامه حیات آنها در بستر اصالت و ماهیت خودشان می شود.
مهندس اسکندرپور با اشاره به تجربه شهر تاریخی شیراز در این زمینه، خاطرنشان ساخت: مجموعه شهرداری شیراز با رویکرد «بازآفرینی شهری بر مبنای فرهنگ اصیل» اقداماتی در بافت های تاریخی و ارزشمند شهری انجام داده است که با در نظر گرفتن ساکنان به عنوان محور اصلی، منجر به تبیین هویت محلی، تقویت حسِ تعلق به مکان، همبستگی اجتماعی و تعامل بین خرده فرهنگ ها (اعم از قومیت ها، ملیت ها ، نژادها و ...) شود. شهردار شیراز شبکه سازی، آموزش و توانمندسازی را از جمله ابزارهای اجرای این اقدامات در این شهر برشمرد و گفت: ارائه اموزش های اجتماعی به ساکنان از طریق تأسیس نهادهای تسهیلگر به عنوان واسط میان مجموعۀ حاکمیت محلی و ساکنان، اولین گام در این مسیر بوده است. همچنین با هدف تقویت اقتصاد خلاق، با ایجاد زمینه برای ارائه محصولات و خدمات برآمده از فرهنگ، هنر و ارزش های بومی مشارکت ساکنان را در کسب منفعت از مزایای جهانی شدن فرهنگی بومی افزایش داده ایم.
 
شهردار شیراز رسالت حکومت های محلی را در مواجهه با دوگانگی فرهنگِ جهانی و جهانِ فرهنگی، ایفای نقش تسهیل کننده برای احیای فرهنگ بومی، معرفی آن به دیگر شهرهای دنیا و حمایت از مقاومت فرهنگی در برابر تغییر و دگرگونی دانست و یادآوری کرد: این اقدام فرآیندِ جهانی شدن را به سمت ایجاد جهانی با تکثر و تعدد فرهنگی، سوق داده و تقویت اقتصاد محلی و بهبود وضعیت معیشت را به دنبال خواهد داشت.
مهندس اسکندرپور همچنین تأکید کرد: در عصری که فرآیند فضازدایی از شهرها به دلیل رواج استفاده از فضاهای مجازی ارتباط جمعی، رو به گسترش است، حاکمیت محلی وظیفه دارد به تأمین و تجهیز فضاهای شهری بپردازد که علاوه بر پاسخگویی به نیازهای روحی و اجتماعی شهروندان، دعوت کننده جامعه محلی برای تعامل باشند و به عنوان بستری برای کنش ارتباطی، بلوغ اجتماعی و شکل گیری جامعه مدنی عمل کنند. وی افزود: حمایت از عرضۀ فرهنگ ملموس و ناملموس بومی، حمایت از ارائۀ خدمات فرهنگی و هنری متعلق به خرده فرهنگ ها همچنین حمایت از برگزاری رویدادهای فرهنگ محور ابزارهای اصلی اجرای این رسالت است که در این راستا احیای رسوم و آیین های قومی، مذهبی و سنتی با مشارکت ساکنان محلی از طریق اجرای برنامه هایی نظیر بازی های بومی، برگزاری مراسم آئینی و اسطوره ای، برپایی فستیوال­ها و نمایشگاه های آموزش و تولید محصولات فرهنگی بومی، تعریف رویدادهای ورزشی - تفریحی می تواند اثرگذار باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، تقویت و نهادینه سازی ارزش ها و هنجارهای بومی در میان ساکنان شهرها همچنین پذیرش جهانی شدن و تعامل با سایر فرهنگ های جهان را دو مؤلفه مهم دانست که حکومت های محلی برای انطباق موقعیت‌های محلی با موفقیت جهانی شدن در حوزه‌های فرهنگ و اقتصاد باید به آن توجه کنند تا مصداق عملی این شعار باشند که «جهانی بیندیشیم و محلی عمل کنیم»!
بر اساس این گزارش، شهردار شیراز برای حضور در شانزدهمین اجلاس جهانی اتحادیه شهرهای تاریخی که 7 تا 9 سپتامبر 2018 (16 تا 18 شهریور ماه 97) در شهر بورسا برگزار می شود، به ترکیه سفر کرده است.
شیراز در این اجلاس، کاندید عضویت در هیأت مدیره اتحادیه شهرهای تاریخی همچنین کاندید میزبانی هفدهمین دوره این اجلاس است که در سال 2020 برگزار خواهد شد.
علاوه بر شیراز، هفت شهر دیگر جهان از جمله کازان (روسیه)، بلرت (استرالیا)، اودسا (اوکراین)، چنگدو (چین)، تاینان (چین تایپه)، الخلیل (فلسطین) و یزد (ایران) کاندیدای میزبانی هفدهمین اجلاس هستند که انتخاب محل برگزاری بر اساس رأی اعضای هیأت مدیره  در روز پایانی اجلاس صورت می گیرد.
۱۳۹۷/۰۶/۱۸
منبع : اداره کل املاک و مستغلات
بازدید ها : ۶۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید