شهردار شیراز:

رویدادهای فرهنگی اقتصاد شیراز را متحول می‌کند

شهردار شیراز در دیدار رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با فعالان بخش گردشگری فارس گفت: می‌توان با برگزاری رویدادهای ملی و بین‌المللی اقتصاد شهر شیراز را متحول کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی و اقلیمی شیراز گفت: شیراز می‌تواند یک مقصد گردشگری ملی باشد. شاید در سایر شهرهای کشور به دلیل برخی محدودیت‌ها و مسائل دیگر این امکان وجود نداشته باشد، اما توجه به اقتصاد رویدادمحور در شیراز می‌تواند فضای شهر را متحول کند.
وی افزود: در زمینه برگزاری رویدادهای هنری، فرهنگی مذاکراتی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته‌ایم و پیشنهاد می‌کنم تفاهم‌نامه‌ای نیز با سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری داشته باشیم که بر اساس آن، با همکاری میان این دو ارگان و شهرداری شیراز، بتوانیم با برگزاری چندین رویداد بین‌المللی در حوزه گردشگری و فرهنگی فرصتی ایجاد کنیم که اقتصاد گردشگری و اقتصاد هنری بخشی از شهر شیراز کاملا متحول شود.
شهردار شیراز تأکید کرد: در شرایط فعلی با هزینه بسیار کم می‌توان در شهر شیراز شغل‌های پایدار در بخش گردشگری ایجاد کرد.
استاندار فارس نیز در این دیدار با بیان اینکه آثار تاریخی و فرهنگی فارس درآمدهایی دارد که نباید این درآمدها از استان خارج شود گفت: عواید حاصل از اماکن گردشگری فارس باید برای فراهم‌کردن زیرساخت‌های گردشگری در همین استان خرج شود. تبادار با بیان اینکه بافت تاریخی و فرهنگی شیراز یک سرمایه ملی است، گفت: تا به امروز  برای حفظ و مرمت بافت تاریخی کارهایی صورت گرفته، اما این اقدامات کافی نیست و باید در یک برنامه چندساله این بافت تاریخی احیا شود. وی افزود: ظرفیت‌های استان فارس بر کسی پوشیده نیست و ما باید برای بهره‌مندی حداکثری از این ظرفیت‌ها راهکاری سریع ارائه دهیم.

  •  دستور رئیس‌جمهور برای کاهش قیمت بلیت هواپیما
رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به نگرانی فعالان حوزه آژانس‌های مسافرتی در زمینه بالا رفتن قیمت بلیت‌های هواپیما گفت: رئیس‌جمهور همین امروز برای حل مشکل افزایش قیمت بلیت‌های هواپیما به وزیر صنعت دستور دادند. علی‌اصفر مونسان در نشست با فعالان بخش گردشگری استان فارس با بیان اینکه کشور در شرایط ویژه‌ای به‌سر می‌برد که به جنگ اقتصادی تعبیر می‌شود گفت: عبور از این شرایط نیازمند یک عزم ملی و همکاری تمام نهادهاست و می بایست فعالان بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری دست در دست هم داده تا به سلامت از این شرایط سخت عبور کنیم.
  •  در شرایط موجود، صنعت گردشگری فشار کمتری متحمل شده است
معاون رییس جمهور تأکید کرد: در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی، صنعت گردشگری فشار کمتری را متحمل شده است و همین موضوع مسئولیت این بخش را بیشتر کرده است. وی با تصریح به اینکه افزایش قیمت دلار یک فرصت برای بخش گردشگری است زیرا قیمت پکیج‌های ما را برای توریست‌های خارجی ارزان‌تر کرده است، افزود: بخش گردشگری می‌تواند محرک خوبی برای اقتصاد کشور باشد، سال گذشته در صنعت گردشگری 4 درصد رشد مثبت داشتیم و در 4 ماهه اول امسال نیز گردشگران ورودی کشور 38 درصد رشد داشته‌اند هرچند که در بخش گردشگران اروپایی با کاهش روبه‌رو بوده‌ایم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با اعلام اینکه بسته‌های حمایتی از بخش گردشگری در حال تدوین است، ادامه داد: درخواست فعالان گردشگری برای استمهال وام‌ها پیگیری می‌شود و از اداره مالیات درخواست می‌شود که در این شرایط بر فعالان اقتصادی به‌ویژه بخش گردشگری فشار غیرمنطقی وارد نکند. وی خاطرنشان کرد: بر اساس دستور معاون اول رییس جمهور؛ هیچ ارگان دولتی حق ندارد واحد اقامتی داشته باشد و برای کارکنان خود تورهای گردشگری و مسافرتی برگزار کند.
معاون رییس جمهور با اشاره به وضعیت مطلوب صنایع دستی یادآوری کرد: در سال گذشته از مبادی رسمی کشور 281 میلیون دلار صنایع دستی و از محل صادرات چمدانی نیز 250 میلیون دلار صادر شده و در بازار داخلی نیز فروش صنایع دستی 1400 میلیارد تومان بوده است، همچنین در دوماهه اول سال، فروش صنایع دستی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 16 درصد افزایش یافته است. وی با بیان این که طرح تجاری‌سازی صنایع دستی از سال گذشته آغاز شده و به ‌دنبال ارتقای بسته‌بندی، برندسازی و یافتن بازارهای جدید برای این محصولات هستیم، گفت: برای کمک به هنرمندان کشور فروش صنایع دستی غیرایرانی در بازارچه های دایر شده در اماکن گردشگری ممنوع شده است و با فعالان بخش مسکن و انبوه‌سازان نیز جلساتی برگزار شده که در معماری خانه‌ها از صنایع‌دستی استفاده شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به نگرانی فعالان حوزه آژانس‌های مسافرتی در زمینه بالا رفتن قیمت بلیط‌های هواپیما، گفت: رئیس‌جمهور همین امروز برای حل مشکل افزایش قیمت بلیط‌های هواپیما به وزیر صنعت دستور دادند. مونسان با ابراز اینکه در هر سال تنها قادر به ثبت یک اثر در عرصه جهانی هستیم گفت: محور زندیه از شاخص های ثبت ملی برخوردار است اما بزرگ‌ترین مشکل این محور برای ثبت جهانی ساخت‌وساز یک هتل در حریم آن است که باید با مذاکره این مشکل به شکلی حل شود که سرمایه‌گذار متضرر نشده و ثبت جهانی این محور نیز محقق شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با اظهار اینکه قرارداد اجرای نورپردازی سه‌بعدی در تخت‌جمشید با طرف اتریشی بسته شده است، افزود: به‌دنبال این هستیم که هتلی را که در نزدیکی تخت‌جمشید در اختیار ارتش است تملک و برای توسعه اقتصاد گردشگری تخت‌جمشید آن را بازسازی و در اختیار گردشگران قرار دهیم. وی بافت تاریخی شیراز را یکی از پتانسیل های مهم بخش گردشگری دانست و تصریح نمود: طی چند روز گذشته طرح تفصیلی بافت تاریخی شیراز ابلاغ شده و طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ (ع) نیز به طور جدی مورد پیگیری قرار گرفته است. همچنین دستور بازسازی دو خانه تاریخی تخریب شده به عاملان آن صادر شده است.
  • افتتاح 22 طرح گردشگری همزمان با هفته دولت
مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه تا 5 سال پیش 62 واحد اقامتی شامل هتل و هتل آپارتمان در استان فارس وجود داشت که امسال این رقم به 87 واحد رسیده است، اظهار داشت: در حال حاضر 222 آژانس مسافرتی در استان فارس فعال است و 1400 راهنمای تور به صورت رسمی در این استان فعالیت دارند. وی با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری 117 پروژه سرمایه گذاری در استان فارس وجود دارد، گفت: همزمان با هفته دولت 22 طرح گردشگری که اغلب آنها اقامتگاه بومگردی است افتتاح می‌شوند.۱۳۹۷/۰۶/۰۴
منبع : اداره کل املاک و مستغلات
بازدید ها : ۶۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید